Lifestyle

Znaczenie odpowiedniego przechowywania szydełka

Szydełka to niewątpliwie jedne z narzędzi, które są nieocenione dla miłośników rękodzieła. Są niewielkie, lekkie i poręczne, ale to właśnie sprawia, że łatwo je zaprzepaścić, zgubić lub uszkodzić. Chcąc cieszyć się ich użytkowaniem jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie szydełka.

Nie dość, że dobrze przechowywane szydełka są zawsze pod ręką, to jeszcze przedłużamy ich żywotność. Tym samym oszczędzamy czas i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na ich wymianę. Oprócz tego dbanie o szydełka jest po prostu satysfakcjonujące – jest to ważny aspekt naszego hobby, który nie powinien być pomijany.

Sposoby przechowywania szydełka

Na rynku dostępne są obecnie różnego rodzaju organizery na szydełka, które pozwalają na zachowanie porządku i zabezpieczenie narzędzi przed uszkodzeniami. Można wybierać pomiędzy etui, koszyczkami, pudełkami czy specjalnymi torbami, które są przystosowane do transportowania szydełka.

Użytkownicy, którzy posiadają duże ilości szydełek, często korzystają z pojemników z wieloma przegródkami. Natomiast ci, którzy cenią sobie estetykę, mogą zdecydować się na piękne, drewniane skrzynki. Przy wyborze sposobu przechowywania szydełek, warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca potrzebujemy i jakie są nasze preferencje.

Pielęgnacja szydełka

Szydełka, szczególnie te drewniane, wymagają okresowej pielęgnacji. Powinno się je czyścić miękką, lekko zwilżoną ściereczką. Należy jednak uważać, aby nie przemoczyć drewna, bo może ono napęcznieć. Po oczyszczeniu, szydełka powinny zostać dokładnie wysuszone.

Raz na jakiś czas warto również przetrzeć szydełka specjalną oliwką lub woskiem do drewna. Dzięki temu, narzędzia będą prezentować się estetycznie, a także będą przyjemne w dotyku. Oczywiście, pielęgnacja nie dotyczy tylko szydełek drewnianych. Te metalowe, warto co jakiś czas przeczyścić, aby usunąć z nich ewentualne resztki nitki czy włóczki.