Dom

Piła stołowa

Piła stołowa to urządzenie używane przez stolarzy do cięcia drewna na mniejsze części. Składa się z okrągłego ostrza zamontowanego na altanie; altanę można podnosić lub opuszczać i przechylać tak, aby ostrze było prostopadłe do powierzchni drewna. Kierunek, w którym przebiegają słoje drewna, różni się w zależności od tego, w jaki sposób będzie ono używane, na przykład cienkie deski do sklejki zwykle biegną ze słojami, podczas gdy lite drewno konstrukcyjne może być rozpruwane lub cięte poprzecznie na (lub w poprzek) jego szerszych powierzchniach.

Piły stołowe są używane do wycinania nieregularnych kształtów z litego drewna i łączenia ich w większe elementy kompozytowe, takie jak meble, skrzydła okienne i drzwi, chociaż większość stolarzy używa zamiast tego piły promieniowej, gdy duże kawałki materiału muszą być pocięte na mniejsze paski. Piła stołowa ma dużą moc silnika i jest w stanie zrywać całe arkusze sklejki, dzięki czemu może być również używana do cięcia drewna na większą skalę. Piły stołowe nie są zwykle używane do cięcia poprzecznego, ale niektóre mogą mieć taką możliwość, jeśli tarcza jest zamontowana pionowo.

Piły stołowe generalnie dzielą się na trzy kategorie: przenośne, budowlane i szafkowe. Przenośne piły stołowe mają kompaktową konstrukcję, którą można łatwo przenosić na placu budowy lub używać w warsztatach o ograniczonej przestrzeni. Piła stołowa dewalt to piła używana do cięcia płyt wiórowych, które są skręcane. Piła ta jest stosowana w warsztatach meblarskich przy produkcji mebli oraz na placu budowy, gdzie można ją wykorzystać do cięcia drewna konstrukcyjnego lub materiałów drewnopochodnych. Kierunek cięcia drewna jest ważny do uwzględnienia w celu uzyskania najlepszych rezultatów, gdyż drewna różni się swoim przebiegiem.