Dom i wnętrze

Izolacja w drzwiach zewnętrznych

Zdolność drzwi do izolacji termicznej oraz akustycznej to podstawowa funkcja każdych skrzydeł zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na ten parametr w trakcie zakupów i wybrać drzwi zaspokajające Twoje potrzeby i oczekiwania. Poniżej przyglądamy się tym parametrom z bliska oraz podpowiadamy jak zaopatrzyć się w drzwi o dobrej izolacji. 

Izolacja termiczne – dla komfortu mieszkańców 

Zakup drzwi warto rozpocząć od przyglądania się parametrowi izolacji termicznej. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, stopień przenikania ciepła nie może przekroczyć 1,5 W. Znajdziesz oczywiście drzwi o wiele bardziej szczelne, których współczynnik wynosi mniej niż 1,0 W. Jest to wybór osób, którym szczególnie zależy na zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. 

Na izolację termiczną ma wpływ nie tylko materiał, z którego drzwi zostały wykonane, ale również wykorzystane materiały izolacyjne. Osoby ciepłolubne powinny przyjrzeć się dokładnie wykorzystanym wypełnieniem – wśród których znajduje się wełna mineralna, styropian i pianka termoizolacyjna.

Izolacja akustyczna w drzwiach zewnętrznych 

Izolacja akustyczna to współczynnik równie ważny. Drzwi o wysokim poziomie izolacji będą zatrzymywać dźwięki zewnętrzne, gwarantując zachowanie komfortowej ciszy wewnątrz. Zaleca się, by wybierać drzwi o izolacji nie mniejszej niż 30 dB. Będą tłumić hałasy uliczne oraz generowane przez sąsiedztwo.

W przypadku domów zlokalizowanych przy ulicach szybkiego ruchu lub w bardziej hałaśliwej okolicy warto wybierać drzwi o jeszcze wyższym współczynniku izolacji akustycznej. Parametr ten nie odgrywa tak dużej roli w przypadku drzwi wewnętrznych, jednak drzwi zewnętrzne powinny gwarantować maksymalny komfort akustyczny wewnątrz budynku.